poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Tanie granie (i programów kupowanie)

Jedno z moich ulubionych anglosaskich powiedzonek brzmi "free is always a good price", co można przetłumaczyć na swojskie: "darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby". Jak każda prawdziwa mądrość ludowa tak i ta jest uniwersalna i dotyczy również gier i programów komputerowych. Spokojnie, nie będę Was zachęcał do przesiadki na Linuxa bo to nie czas na żarty. Pokażę za to jak można w sposób legalny zaoszczędzić na zakupie programów i gier. I mówimy tutaj o poważnych oszczędnościach, idących czasami w tysiące złotych. Zapraszam do lektury.


PROGRAMY

1. Giveaway of the Day
http://www.giveawayoftheday.com
Zasada jest prosta: jeden dzień, jeden program, 24 godziny na zainstalowanie. Po rejestracji na stronie, codziennie ok. godz. 11 dostaniemy maila z informacją o nowym, darmowym programie czekającym na nas do pobrania. Programy są różne: od bezużytecznych zmieniaczy tapety systemu po np. programy zgrywające zawartość płyt DVD i Blu-Ray. Ja z przyjemnością ustrzeliłem program PlayClaw 4 do nagrywania obrazu w grach, który nie ma konkurencji, a normalnie kosztuje ok $40.

Minusy: Większość programów nie przewiduje w licencji prawa do aktualizacji, wsparcia technicznego lub komercyjnego wykorzystania. Ponadto aplikacje można zainstalować tylko w czasie trwania 24 godzinnej promocji. Później setup zablokuje próby instalacji, także zgrywanie każdego programu "na później" raczej odpada. Ja straciłem ww. PlayClaw 4 w trakcie migracji z Windows 7 na Windows 8 :). Nie mniej jednak, niektóre oferty są ciekawe i każdy prędzej czy później znajdzie coś dla siebie.

2. "Student Edition"
"Student to ma klawe życie". Największe firmy oferują swoje programy za darmo lub z dużą zniżka. Wystarczy deklaracja że jest się w stanie potwierdzić fakt nauki w szkole lub na uczelni.

Dzięki temu od Autodesk możemy wyrwać 3DStudio MAX (koszt na rynku ok. 15000-18000zł) za symboliczne nic. Oczywiście nie do użytku komercyjnego.

Wszelkie rekordy bije tu jednak firma Adobe oferując pełen pakiet wszystkich swoich programów w wersji professional z 80% upustem dla uczniów i nauczycieli. Za pełen pakiet zapłacimy więc około 2500zł zamiast prawie 9000zł. Co więcej, nabyta licencja ma charakter komercyjny i obowiązuje również po zakończeniu nauki!

Ponieważ w krajach cywilizowanych docenia się nie tyle sam fakt, iż ktoś studiuje ale to że na prawdę chce poszerzać swoją wiedzę i umiejętności, praktycznie wszystkie większe firmy oferują atrakcyjne zniżki i rabaty dla uczniów i studentów. Zanim więc zamkniemy z niesmakiem cennik na stronie dystrybutora, zajrzyjmy na stronę producenta. Tambyć może znajdziemy ofertę dla uczniów i studentów.

Powyższa zasada nie dotyczy jedynie poważnych programów do projektowania i wizualizacji. Popularny program na Androida: CamScanner, kosztujący w sklepie Google Play ok. 10zł jest darmowy dla użytkowników adresów mailowych w domenie .edu. Mała rzecz, a cieszy.

Zazwyczaj promocyjne warunki dotyczą nie tylko studentów i uczniów ale także personelu naukowego i emerytowanych profesorów zwyczajnych.

Minusy. W każdym przypadku należy dokładnie zapoznać się z licencja obowiązującą na oprogramowanie które chcemy pozyskać. W zasadzie regułą jest niekomercyjny użytek, do tego dochodzi nierzadko zakaz używania programu po zakończeniu nauki lub brak możliwości aktualizacji licencji do normalnej, pełnej wersji.

3. Kupony rabatowe
np.:
PlayClaw4: www.youtube.com/watch?v=dubqmz9-GHA (link z rabatem 20% w opisie filmu)
Kiedy już wypatrzymy swój ulubiony program warto przed jego zakupem poszukać kuponów rabatowych. Najszybciej można to zrobić wpisując w wyszukiwarce nazwę naszego programu i hasło "discount". Jako wynik otrzymamy odnośniki do stron z mniej lub bardziej aktualnymi kodami rabatowymi oraz linki do różnych for internetowych. Polecam szczególnie zajrzeć na te drugie. Mi udało się znaleźć np. 20% kod rabatowy na wspomniany wcześniej program PlayClaw 4 jak również niewielka zniżkę na pakiet SnagIt.

Minusy: Szukajcie a znajdziecie. Czasami kody poukrywane są w podpisach do filmów na youtube, czasami na 572 stronie jakiegoś wątku forumowego. Trzeba także pamiętać, że niektóre kody już wygasły albo aby z nich skorzystać, trzeba na stronę producenta wejść z określonego adresu WWW.

4. Strona producenta
Większość aplikacji dostępnych u dystrybutorów cyfrowych (np. Google Play) posiada swoje strony domowe i wątki np. na Facebooku. Warto tam zaglądać w poszukiwaniu informacji o zniżkach i promocjach.

Minusy: Czasami promocje umieszczane są wyłącznie na Facebooku co często wymaga polubienia strony programu zanim sprawdzimy dostępne oferty.


GRY

1. "Łowcy Gier"
www.lowcygier.pl
Od tej strony powinien zacząć poszukiwania każdy miłośnik taniego grania. Zebrane są na niej i omówione chyba wszystkie aktualnie dostępne promocje we wszystkich kanałach dystrybucji gier na PC i konsole, zarówno w sklepach polskich jak i zagranicznych. Częste aktualizacje newsów i kulturalna atmosfera pomagają w wyszukiwaniu prawdziwych perełek.

Dodatkowo twórcy strony organizują własne konkursy, zbiorki i promocje korzystając z ofert i wyprzedaży.

Dzięki "Łowcom" kupiłem za 4zł50gr już i tak mocno przeceniony (wyjściowo 16zł) zestaw gier zawierający m.in. Mass Effect 2, korzystając z zakupu grupowego podczas Happy Hour.

Po szczegóły odsyłam na stronę "Łowców", a twórcom serwisu dziękuję i życzę wszystkiego najlepszego!

2. Taniegry
http://taniegry.tk
Kolejna strona ułatwiająca poszukiwanie wymarzonego tytułu w wymarzonej cenie. Dodatkowo można na niej znaleźć odnośniki do kuponów rabatowych i stron z "giftami". Zebrane promocje dotyczą tylko platformy PC (co mi osobiście bardzo odpowiada) i mogą być segregowane wg. platformy dystrybucji (Steam, Origin, GOG itd...). 

3. Allegro
www.allegro.pl
Allegro przestało być skarbnicą okazji już dawno temu, jednak nie dajmy się zwieść pozorom. Nadal można tam kupić klucze dystrybucji cyfrowej uprawniające do ściągnięcia tytułu na platformę Origin lub Steam. Należy tylko korzystać z oferty sprzedawców którzy mają dobrą renomę i sprzedają prawdziwe klucze z polskiej dystrybucji dając na nie gwarancję.

Uważajcie na super okazje z kluczami zza wschodniej granicy. W najlepszym przypadku pobrana gra będzie w rosyjskiej wersji językowej, w najgorszym dystrybutor wykryje próbę instalacji z innego regionu i zablokuje Wam dostęp do całej platformy.

Allegro jest dobrym miejscem na kupowanie gier po premierze, kiedy oficjalna dystrybucja winduje ceny. Klasyków lepiej szukać w innych miejscach (patrz niżej).

4. Steam
http://store.steampowered.com/
Największą i najbardziej znana platforma dystrybucji gier na PC. Wystarczy mieć kod Steam gry aby dodać ją do swojej biblioteki w wersji cyfrowej. Na Steam możemy również zakupić gry, warto więc regularnie sprawdzać obowiązujące promocje. Zazwyczaj informacje o wszystkich interesujących ofertach od razu odnajdziemy na "Łowcachgier" jednak warto na Steama zaglądać samemu. Takim właśnie sposobem udało mi się kupić Crysis Warhead i Crysis 2 Maximum Edition za równowartość około 20zł.
Na te wszystkie pozycje wydałem około 30zł.
5. GOG
www.gog.com
GOG czyli: Good Old Games czyli: system elektronicznej dystrybucji gier klasycznych i nie tylko. W zasadzie nie ma tam dnia bez promocji tematycznej na zestaw tułów. Tym bardziej warto zajrzeć, gdyż GOG jest polską inwestycją i oferuje wspaniałe klasyczne tytuły bez zabezpieczeń DRM, przystosowane do działania na najnowszych systemach operacyjnych. Zakupiłem tam między innymi zestaw pięciu gier "Back To The Future" w cenie 12zł (poza promocją: 60zł) i wiele innych klasycznych tytułów. Warto wspomnieć, że część gier dostępna jest za darmo.

6. Origin
www.origin.com
Electronic Arts pozazdrościło Valve platformy Stream i postanowiło stworzyć konkurencję. Origin może nie jest idealny a codzienne ceny raczej nie rozpuszczają klientów (zdecydowanie bardziej opłaca się kupować w sklepach albo na Allegro), jednak niektóre promocje powinny zwrócić naszą uwagę. Ostatnio np. wszystkie tytuły zostały przecenione o 50% i tak np. zestaw 10 gier z serii Command and Conquer (podstawki ze wszystkimi dodatkami) dostępny był za 49zł.
Tutaj za całość wyszło już nieco drożej bo ok. 65 zł.

7. Humble Bundle
http://www.indiegamebundles.com/tag/humble-indie-bundle/
Ciekawa forma dystrybucji dla mniej znanych autorów gier (albo nieco starszych tytułów). Cena za zestaw różnych gier startuje np. od 1 $ i za taką kwotę minimalna można je kupić. Jeśli ktoś wpłaci więcej to cena proporcjonalnie rośnie. Oferta zazwyczaj jest ważna przez kilkanaście dni, w trakcie których dodawane są nowe tytuły. Zazwyczaj mamy do czynienia z mniej znanymi produkcjami jednak zdarzają się wyjątki: np. pakiet gier THQ (m.in. Saints Row III, wszystkie części Company of Heroes jak również Just Cause 2, Red Faction + DLC, Metro 2033 itd.) można było kupić za ok. 20zł.

8. Apple App store i Google play
https://play.google.com/store?hl=pl
Warto okazjonalnie zaglądać na półki ww. sklepów w celu poszukiwania obniżek wypatrzonych tytułów. Kiedy są najlepsze promocje? Spójrzcie niżej pod "Sobota: imieniny kota"

9. Biedronka i TESCO
Mam wrażenie, że w kierownictwie tych dwóch sieci handlowych są ludzie którzy ostro grają. O ile świeżość melona może czasami budzić wątpliwości, to promocje na gry bywają zdecydowanie pierwszej jakości. W Biedronce dostępny był np. wybór pudełkowych tytułów w cenie 19,90zł i nie mówimy tu o "złotej kolekcji klasyki" tylko o takich tytułach jak Alan Wake lub zestaw wszystkich części Tomb Raider wraz z dodatkami (poza ostatnim , wydanym w 2013 roku). Dlatego teraz kiedy idę po bułki obowiązkowo zawsze zaglądam do niepozornego działu "gry i książki".

"Sobota: imieniny kota", czyli sezon na promocje
Kiedy polować? Każda okazja jest dobra: początek wakacji, koniec wakacji,  początek szkoły, koniec szkoły,  koniec roku, gwiazdka, Sylwester, dzień niepodległości, rocznica założenia firmy, rocznica otwarcia sklepu internetowego, bankructwo firmy, karnawał, dzień przed spodziewanym końcem świata, radosny dzień po końcu świata... łapiecie schemat? :)

Co jest potrzebne?
Odrobina cierpliwości, karta debetowa z możliwością płatności przez internet lub konto w PayPal.

Oczywiście, powyższa lista nie zamyka tematu. Opisałem jedynie propozycje z których sam skorzystałem lub dokładnie sprawdziłem ich zasady i mogę z czystym sumieniem polecić. 

Jeśli macie własne doświadczenia w temacie "taniego grania", zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzach pod tekstem.

Udanych łowów!

2 komentarze:

  1. http://taniegry.tk - dziewczyna prowadząca ten blog spisuje i publikuje na bieżąco wszelkie promocje gier. Szczególnie skupia się na grach podpinanych do Steam'a ale nie tylko - warto by ją wymienić na Twojej liście :)

    OdpowiedzUsuń