piątek, 10 maja 2013

Samsung Side Sync i Phone Screen Sharing. Ten drugi na każdym PC. Aktualizacja.

W ostatnich dniach Samsung zaprezentował pakiet programów do synchronizacji i współdzielenia danych ze smartfona i komputera PC. Dzięki dwu aplikacjom możemy korzystać z ekranu smartfona jak z przedłużenia pulpitu PC (aplikacja Side Sync) oraz wyświetlać zawartość ekranu i sterować naszym telefonem, na pulpicie naszego PC (aplikacja Phone Screen Sharing). Brzmi interesująco? Niestety Samsung wymaga aby zarówno telefon jak i laptop miały jego logo na obudowie. O ile w przypadku telefonu jest to zrozumiałe to wymóg posiadania konkretnego modelu komputera (w tym przypadku Samsung ATIV) to moim zdaniem po prostu solidne przegięcie pały i bezczelny skok na kasę klientów. Widać, że Samsung podąża drogą Apple, co nie wróży mu zbyt dobrze bo Apple'm nigdy nie był i nie będzie. Podobnie zresztą swego czasu myślało HTC wypuszczając ultra drogie telefony i tablet z zablokowanymi bootloaderami - jak skończyło HTC, wszyscy wiemy. Ale koniec dygresji. Dobra wiadomość jest taka, że moderzy z XDA uzyskali dostęp do aplikacji na PC i poddali ją "tuningowi". Nadal wymagany jest telefon Samsung z serii Galaxy jednak aplikację Phone Screen Sharing można już uruchomić na każdym komputerze, co oczywiście uczyniłem. Zapraszam do przeczytania tutoriala i wrażeń.

Aktualizacja (17.09.2013):
W Google Play dostępna jest aplikacja Mobizen, posiadająca więcej funkcji i zdecydowanie mniej ograniczeń niż Samsung Phone Screen Sharing. Więcej informacji w tym wpisie.

Tak to wygląda na filmiku reklamowym Samsunga:
A jak jest w rzeczywistości? Przekonajmy się.

Cały oryginalny wątek na XDA dostępny jest tutaj:
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2272075

 Poniżej moje streszczenie instalacji pakietu Screen Sharing na telefonie i PC.

Ponieważ pliki pochodzą z zewnętrznych hostingów nie mogę ręczyć za bezpieczeństwo komputera na którym są uruchamiane. Wszystko robicie na własną odpowiedzilność. Procedura nie jest zbyt skomplikowana ale powinna zostać wykonana w określonej kolejności. Program działa zarówno na Windows 7 jaki i Windows 8. 

Tyle słowem ostrzeżenia. Teraz do roboty:
 1. W telefonie ściągamy i instalujemy z Samsung Apps, dwa darmowe programy: Phone Screen Sharing i Side Sync (wg. Samsunga do ich prawidłowego działania wymagany jest min. Android 4.1). Po instalacji może być wymagany restart telefonu. Jeżeli w Twoim sklepie nie ma tych aplikacji, można je pobrać stąd:

ScreenShare:
http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1950787&d=1368180304

SideSync:
http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1950788&d=1368180304

2. W opcjach programisty w telefonie włączamy debugowanie USB.

3. Podłączamy kablem telefon do komputera PC aby zainstalował niezbędne sterowniki

4. Z adresu:
http://forum.xda-developers.com/attachment.php s=1ee0471d5e15dc7c0a91cae86e577daa&attachmentid=1950252&d=1368159029
ściągamy i instalujemy na PC program Screen Sharing.


Instalator jest w języku Koreańskim ale sam program  ma interfejs angielski. Instalacja standardowa: next, zgoda na licencję, next ścieżka, next, koniec. Program po uruchomieniu zaciągnie kilka aktualizacji i można mu na to pozwolić.

5. Na telefonie i komputerze uruchamiamy przed chwilą zainstalowany program Phone Screen Sharing (telefon i PC muszą być połączone kablem USB), potwierdzamy chęć połączenia urządzeń i... już :)


Jak to działa?
Sam program działa bardzo sprawnie i praktycznie bez opóźnienia przekazuje obraz z telefonu na ekran komputera (nie przekazuje dźwięku). Zawartość ekranu można również nagrywać do pliku wmv. Obraz jest płynny a okno z telefonem możemy skalować. Oczywiście możemy sterować naszym telefonem za pomocą myszki, działają też wszystkie klawisze, można pisać SMS itp. Da się nawet grać i oglądać filmy.

Link do filmu z prezentacją wszystkich ww. funkcji:


Jak na razie udało się uruchomić udostępnianie ekranu telefonu na pulpicie PC czyli ScreenShare. Aplikacja SideSync do rozszerzania desktopu nie działa gdyż przed uruchomieniem szuka jakichś specjalnych Samsungowych sterowników, których "zwykłe" komputery po prostu nie mają i nie uruchamia się, więc nie dawałem nawet do niej linku - ale podejrzewam, że to kwestia kilku dni zanim znajdzie się obejście. Pomysł zaprezentowany przez Samsunga jest ciekawy i jak dla mnie, bardzo użyteczny.


6 komentarzy:

 1. ScreenShare i SideSync to te same aplikacje, przynajmniej odnośniki są te same.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawdziłem i mam dwa różne odnośniki do dwóch różnych plików. Wszystko ok.

   Usuń
 2. Link do Screen Sharing nie działa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście nie działa. Dzięki za info. Aktualny link powinien być w wątku na XDA.

   Wyczytałem że teraz Samsung zmienił cos w aktualizacji automatycznej programu i jeszcze trudniej go uruchomić :/

   Oczywiście zaktualizuje i uzupelnie posta ale w przyszłym tygodniu bo aktualnie siedzę na plaży i skrobie z komórki. Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Dokładnie to samo wyczytałem... Z tego co zrozumiałem to na win7 już nie odpala :( Poczekam na aktualizację twojego posta może będzie jakieś rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spoko. Wrócę to przetestuje na Win 7. Ktoś tam napisał ze pod 7 mu działa wiec grom wie...

   Usuń