środa, 18 września 2013

HP ProBook 4540s . Tanio ale z klasą. Test.


HP udało się w najtańszym modelu serii ProBook 4540s połączyć cechy znane z o wiele droższych komputerów przenośnych takie jak: matowa matryca 15,6 cala, aluminiowe wykończenie obudowy czy porty USB 3.0 z ceną wynoszącą mniej niż 1400zł. Brzmi interesująco? Zapraszam do przeczytania testu laptopa HP ProBook 4540s.




Wygląd

Pierwsze co rzuca się w oczy to aluminiowe wykończenie obudowy, eleganckie logo i napis ProBook co sugeruje przynależność do "klasy wyższej" notebooków HP.


Po otworzeniu klapy widzimy wyspową klawiaturę i matową matrycę ekranu, co w tej klasie cenowej jest rzadkością. Ekran i klawiatura okalane są plastikowymi ramkami.


Spód laptopa sprawia wrażenie zwartej bryły dzięki zastosowaniu jednej pokrywy osłaniającej "wnętrzności".

Ogólnie do prezencji i jakości wykonania komputera nie sposób się przyczepić, co miło mnie zaskoczyło biorąc pod uwagę półkę cenową w której się znajduje.

Parametry

Procesor: Intel Celeron B840 (2 rdzenie, 1,9GHz) Więcej informacji na jego temat znajdziecie tutaj.
Pamięć RAM: 4GB
Dysk twardy: 320GB
Napęd DVD: DVD R/W
Złącza: 2 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wyjście/wejście audio, czytnik kart: SD/MMC, MS/MS Pro, xD.
Matryca: 15,6 cala, 1366x768, matowa
Karta graficzna: HD3000 (zintegrowana w CPU)
System operacyjny: brak (testowany z Windows Vista oraz Windows 8 Pro)
Łączność: Bluetooth 3.0, WiFi b/g/n
Kamerka: 1,3 megapikselaMasa: 2,5kg + zasilacz
Wymiary (mm): 28 x 375 x 256

Jak widać oferowany w laptopie procesor to nie popularny model i3 lub i5 a dwurdzeniowy Celeron w mikroarchitekturze SandyBridge, co poniekąd rozwiązuje tajemnicę niskiej ceny komputera.

Oczywiście dostępne są również konfiguracje ProBook 4540s z procesorami Intela z serii i3 oraz i5 jednak ich ceny przekraczają 2000zł. Poza procesorem komputery te różnią się od testowanego modelu jedynie obecnością czytnika linii papilarnych i preinstalowanym systemem Windows (7 lub 8).

Rozłożenie portów


Osiągi
Najsłabszym elementem komputera jest CPU. Dwurdzeniowa jednostka z układem graficznym HD3000 nie obsługuje standardu DirectX 11. W ogóle osiągi w grach nie są mocna strona tego komputera. Idealnie natomiast sprawdza się on w takich zadaniach jak praca biurowa, internet lub multimedia.
Wynik w 3Dmark06

Wyniki w 3Dmark11

Bateria i kultura pracy
Czas pracy na baterii oscyluje w granicach 4h przy wyłączonym WiFi, przeglądaniu WWW i edycji tekstu. W tym czasie do naszych uszu nie będą dobiegać dźwięki szybko kręcącego się wentylatora a obudowa komputera pozostanie nadal chłodna, co jest poniekąd efektem zastosowania słabszego procesora i braku dedykowanej karty graficznej.

Ekran
Matowa matryca to od pewnego czasu luksus zarezerwowany dla modeli z najwyższych półek. HP ProBook 4540s łamie tą konwencję udanie, oferując matowy ekran 15,6 cala w rozdzielczości 1366x768. W połączeniu z przyzwoitymi kątami widzenia i żywymi kolorami, ekran z pewnością stanowi mocny punkt tego komputera.


Klawiatura, gładzik i głośniki
Kto miał styczność z laptopami HP serii Elite i ProBook wie czego się spodziewać.

Klawiatura wyspowa z czarnymi klawiszami z chropowatego plastiku jest dobra. Sok klawiszy jest miękki ale wyraźny, a ich rozłożenie sensowne. Gładzik pracuje prawidłowo a palec porusza się po nim pewnie.

O głośnikach powiem tylko tyle że słyszałem znacznie gorsze (patrz: test Clevo P170EM) ale jak to w laptopie, cudów nie można się spodziewać. Na pewno w razie potrzeby zagrają głośno i wyraźnie, tyle tylko że bez basów.

Jaki system operacyjny?
Najtańszy HP ProBook 4540s sprzedawany jest bez systemu operacyjnego, co stwarza nam pewne "pole do popisu". Ponieważ na początku chciałem "polecieć budżetowo" zainstalowałem na laptopie Vistę która działała całkiem dobrze przez kilka miesięcy do momentu, aż przestała (system zawieszał się na pasku ładowania) i biorąc pod uwagę, iż HP nie udostępnia sterowników do Visty (co ciekawe do XP, 7 i 8, już tak) zdecydowałem się na zmianę systemu na Windows 8 Pro co wiązało się z dodatkowym wydatkiem 260zł. System zaktualizował się bez problemu, zainstalował wszystkie niezbędne sterowniki, a komputer działa bez zarzutu już kilka miesięcy.

Wrażenia z użytkowania i podsumowanie.


Przychodzi mi na myśl,  że HP to taki laptop, który nie przyniesie swojemu użytkownikowi wstydu, czy to na studiach czy na biznesowym spotkaniu stojąc obok Macbooka. Został stworzony aby być (względnie) tanim i efektywnym narzędziem pracy, które jednak na tanie nie wygląda. Nie jest to maszyna do gier ale w codziennej pracy biurowej i internetowej na prawdę trudno zauważyć różnicę w prędkości działania w stosunku do laptopa HP EliteBook z procesorem i7.

Do wad zaliczyłbym na pewno niezbyt fortunne rozmieszczenie portów USB bliżej przedniej krawędzi laptopa oraz odstającą kolorystycznie zaślepkę będącą pamiątką po czytniku linii papilarnych z droższych modeli. W tej kategorii cenowej nie są to wady dyskwalifikujące, więc jeśli szukasz estetycznego laptopa oferującego przyzwoitą wydajność w pracy biurowej, HP 4540s jest wyborem godnym rozważenia. Dodatkowo w pudełku z komputerem znajdziemy dobrej jakości, oryginalną torbę HP do przewożenia zestawu. 

1 komentarz:

  1. Sam mam HP i mogę napewno polecić tą markę. Zaczynam obserwować ten blog i liczę na odwzajemnienie:)
    http://nolongernightmare.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń