niedziela, 23 października 2011

Dyski WD 1TB - 3 kolory pojemności


W nasze ręce wpadły trzy dyski  twarde marki WD, o popularnej pojemności 1TB. Występują one w trzech wersjach: Zielonej, Niebieskiej i Czarnej ("najmocniejszej"). Korzystając z okazji, postanowiliśmy sprawdzić czym tak na prawdę różnią się te napędy - poza kolorem naklejki na obudowie. Wyniki są interesujące i sądzę, że każdy kto zastanawia się nad zakupem HDD do komputera powinien je przejrzeć.


3 X 1TB. Niby to samo, a jednak...

Bez zbędnych wstępów przyjrzyjmy się naszym bohaterom, zaczynając od teoretycznie najsłabszego:

WD Green 1TB, model: WD10EADS

Model: Caviar Green
Pojemność: 1000GB
Format: 3.5 cala
Interfejs: SATA II
Bufor: 32MB
Prędkość obrotowa: 7200 rmp
cena: niedostępny w sprzedaży
WD Green 1TB SATA II

WD Blue 1TB, model: WD10EALS

Model: Caviar Blue
Pojemność: 1000GB
Format: 3.5 cala
Interfejs: SATA II
Bufor: 32MB
Prędkość obrotowa: 7200 rmp
cena (ceneo.pl): około 250zł


WD Blue 1TB SATA II

WD Black 1TB, model: WD1002FAEX

Model: Caviar Black
Pojemność: 1000GB
Format: 3.5 cala
Interfejs: SATA III
Bufor: 64MB
Prędkość obrotowa: 7200 rmp
cena (ceneo.pl): od 300zł
WD Black 1TB SATA IIIOsiągi:
Na powyższym wykresie wyraźnie widać przewagę dysku "Black" nad pozostałymi kolorami :), szczególnie wartości uśrednione pokazują ponad trzykrotną przewagę najszybszego modelu. Warto zwrócić uwagę, że wartości minimalne i maksymalne transferu dla dysku zielonego i niebieskiego są nieco zawyżone - na wykresach z programu HD Tune 2.55 widać, że oba dyski dobrze zaczęły lecz później nastąpił gwałtowny spadek prędkości: stąd taka przewaga wersji Black w wynikach średnich.
Dyski Green i Blue idą mniej więcej "łeb w łeb" jeśli chodzi o średni transfer. Przy wartościach maksymalnych wygrywa niebieski, przy minimalnych - zielony.

Podsumowanie:
Celem dzisiejszego testu nie było określenie prędkości poszczególnych dysków w warunkach laboratoryjnych, a raczej porównanie ich osiągów po podłączeniu do tego samego komputera. Niewątpliwie najlepiej wypadł dysk WD Caviar Black. Zawdzięcza to na pewno interfejsowi SATA III (pozostałe: SATA II) oraz buforowi 64MB (pozostałe: 32MB). Jego ceny w sklepach internetowych zaczynają się już od 300zł jednak średnio jest to około 400-500zł. Czy warto więc dopłacać do najszybszej wersji? Moim zdaniem zdecydowanie tak. Kupując nowy lub rozbudowując stary komputer często traktujemy wybór dysku twardego po macoszemu, przecież "tera to tera". Jak się okazuje, jednak nie. Nie ma sensu kupować najszybszych podzespołów jeśli i tak będą musiały czekać na dysk twardy. Warto dołożyć te 50-100zł i cieszyć się większą prędkością i (równie często) większą niezawodnością droższego modelu.

Suplement: WD Black RAID: SSD killer?
Przy okazji przetestowaliśmy dwa dyski WD Black działające w macierzy RAID 0.:
2 x 1TB Black - RAID


  


Jak widać, transfery osiągane przez dwa dyski WD Black 1TB są już konkretne, dochodząc średnio do 190MB/s. Czy więc taka macierz jest w stanie zastąpić dysk SSD? Pod wieloma względami (cena, pojemność, transfer): tak. Szkopuł tkwi jednak w jednym parametrze, tzn. w czasie dostępu do danych. Jak słusznie zauważył jeden z czytelników tego bloga w komentarzu do testu OCZ Vertex 2, nawet najlepsza macież HDD nie jest w stanie pobić dysku SSD jeśli chodzi o czas dostępu do danych (dysk SSD, ok: 3ms, dysk HDD, ok. 10-14ms). Jest to duża różnica która bezpośrednio przekłada się na komfort pracy. Nie ma się co jednak załamywać - opisane powyżej dyski oferują na prawdę przyzwoite parametry (szczególnie w wersji Black). Bardziej od gonienia za nowościami ważny jest świadomy wybór, dostosowany do możliwości  kieszeni i pozostałych parametrów komputera. Jak widać powyżej: terabajt terabajtowi nierówny. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz